Nápověda:Knihy

Z Asseco Solutions
Přejít na: navigace, hledání

Pomocí editoru knih si můžete vytvořit knihu sestávající z libovolných stránek wiki.
Knihu pak můžete vyexportovat do elektronických formátů (nebo si objednat její tištěnou verzi).

Obsah

Základní postup

Krok 1 – Spuštění Editoru knih

Na levé straně obrazovky najdete v nabídce sekci Tisk/export. Zde klikněte na odkaz Vytvořit knihu. Zobrazí se potvrzovací obrazovka, kde kliknutím na zelené tlačítko potvrďte, že chcete spustit Editor knih. Tím se vrátíte zpět do předchozího článku, ale nahoře se bude zobrazovat panel nástrojů:

Editor knih.png

Krok 2 – Výběr článků

Kliknutím na Přidat tuto stránku do vaší knihy zařadíte do knihy aktuální stránku. Další stránku zařadíte jednoduše tím, že na ni přejdete a kliknete opět na Přidat tuto stránku do vaší knihy.

Pokud si prohlížíte stránku nějaké kategorie, místo přidání jednoho článku uvidíte nabídku Přidat tuto kategorii do vaší knihy. Kliknutím na tento odkaz přidáte do své knihy všechny články v zobrazené kategorii.

Poté, co jste do své knihy zařadili několik článků, můžete kliknout na Doporučit stránky, načež se zobrazí seznam stránek, které by vás ještě mohly zajímat.

Krok 3 – Kontrola knihy a název

Pokud máte dojem, že jste do knihy přidali všechny požadované články, můžete kliknout na Zobrazit knihu. Dostanete se na stránku, která uvádí přehled stránek ve vaší knize a kde si můžete nastavit název knihy (případně změnit pořadí jednotlivých článků a vytvořit vlastní kapitoly, viz níže).

Krok 4 – Stažení souboru nebo objednání tištěné knihy

Výslednou knihu si můžete stáhnout jako soubor do svého počítače. K tomu stačí na stránce s přehledem knihy kliknout na tlačítko Stáhnout. Na výběr jsou dostupné tyto formáty:

  • PDF
  • ODT (OpenOffice/LibreOffice dokument)
  • e-book (EPUB soubor)

Také si můžete u firmy PediaPress nechat vytisknout a svázat skutečnou knihu. Kliknutí na tlačítko vás přenese na stránky služby PediaPress, která s nadací Wikimedia spolupracuje na zlepšování dostupnosti Wikipedie.

Pokročilé funkce

Změna pořadí článků v knize
Pokud chcete ve své knize změnit posloupnost článků, stačí v rámečku na stránce s přehledem knihy jednotlivé nadpisy přetáhnout myší. Pokud chcete mít články v abecedním pořadí, stačí kliknout na Seřadit abecedně.
Vytvoření vlastního členění
Volbou Vytvořit kapitolu založíte nový oddíl knihy, který si můžete libovolně pojmenovat. Přesunem nadpisů pomocí myši můžete stránky do kapitol podle potřeby uspořádat.
Odstranění všech článků z knihy
Volbou Vyčistit knihu odstraníte (z knihy) všechny zařazené články a kapitoly.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Poradna Helios Red
Nástroje
další nástroje