Na základě zkušeností při změně přepočtů měrných jednotek během používání těchto MJ publikuji metodický postup od programátorů oběhu zboží HeO.
Nejprve by měly být ustanoveny měrné jednotky a jejich vztahy. Poté, co budou použity na dokladech, není vhodné jejich vztahy měnit!
(Potřebu změny vztahu mezi dvěma MJ je tedy třeba řešit založením další nové MJ a nastavením nového vztahu vůči jedné z předchozích MJ.)
Příklad:
Nejprve zavedu gram, kilogram, tunu, litr, hektolitr, decilitr, metr, milimetr atp. Toto jsou jednotky, jejichž poměr je neměnný a pro veškeré zboží stejný a stálý. Poté zavedu lahev0,5, lahev0,33, lahev0,7 a ustanovím jejich vztahy s litrem. Nebo zavedu bednu12, bednu20 či basu20 a ustanovím jejich vztahy s kusem.
Lze také zavést obecnou lahev, bednu, balení, či krabici a stanovit pro každé zboží specifický poměr ke kusu. Rozhodně je však nevhodné tento poměr později měnit v situaci, kdy byly již pořízeny či realizovány doklady založené na původním poměru. Proto je vhodnější se těchto všeobecných MJ vyvarovat a používat vždy MJ typu bedna12, bedna20 či basa20.
Dle praktických zkušeností bylo zjištěno, že pokud nedodržíte toto doporučení a změníte poměr mezi dvěma měrnými jednotkami (ať už se jedná o obecný vztah mezi MJ nebo je definován nad konkrétní kmenovou kartou) během jejich používání, vyvolá to komplikace v oběhu zboží či fakturaci (např. nápočet nákladových cen ve fakturách vydaných bude ignorovat poměr MJ v době vzniku dokladu a bude pracovat s aktuálním poměrem MJ).