Helios Red - Problém v síťové komunikaci ve Windows 10 (verze 1803)

Z Asseco Solutions
Přejít na: navigace, hledání
groups: lcs ; lcseditor ; partner (ro) ; translator (ro) ; customer (ro) ; anonymous (ro) ;

Obsah

Problém s nefunkčností některých komunikačních funkcí Helios Red

Problém (stažení update verzí, ověření spolehlivosti plátce DPH, odesílání tržby na EET apod.) je způsoben změnami v operačním systému Microsoft Windows 10 týkajících se práce se síťovým protokolem SMB. Ve verzi 1803 Microsoft zakázal komunikaci po síti protokolem SMB 1.0 (lze ji ale opětovně povolit). Dále také zakázal aplikacím spuštěným ze sítě komunikaci s ostatními zařízeními v síti i na internetu, pokud je toto zařízení připojeno pomocí protokolu SMB nižším než 2.0. Tento problém nastává zejména pokud jako server pro Helios RED použijete NAS, starší linuxové servery, Microsoft Server 2003 či Windows XP. Tento problém se netýká pouze Helios Red, ale jakéhokoliv programu spuštěného z takovéhoto serveru, který potřebuje komunikovat s internetem. Stejná aplikace spuštěná z lokálního disku stanice či síťové jednotky připojené pomocí SMB2 pak komunikuje zcela bez problémů. Blokování komunikace provádí patrně firewall z Windows Defenderu. Bohužel jeho vypnutí problém nevyřeší.

Popis problému na webu Microsoftu - https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4034314/smbv1-is-not-installed-by-default-in-windows

Řešení na serveru

Pro vyřešení je tedy potřeba na straně serveru provést povýšení komunikačního protokolu SMB na verzi 2 (resp. 2.0 a vyšší 2.02, 2.1, 3.0, 3.02 a 3.1.1).

Pro ověření jakým protokolem komunikuje daná stanice s Windows 10 se serverem je možné použít tento postup:
Ve Windows hledání, nebo Start a Windows PowerShell je potřeba Spustit jako správce

Windows PowerShell

a do tohoto řádku napsat a potvrdit Enterem: Get-SmbConnection
Ve výsledné tabulce jsou zobrazena všechna připojení k serverům včetně verze SMB použitého protokolu.

Windows PowerShell

na obrázku výše je např. vidět, že připojení k serveru Uran je realizováno pomocí protokolu SMB 3.1.1.
V případě, že je připojení nižší než verze 2, pak je třeba na straně serveru provést povýšení komunikačního protokolu SMB na verzi 2 a vyšší.
Stanice Windows 10 se při dalším připojení automaticky přizpůsobí a použije nejvyšší možný protokol. Na stanici s Windows 10 tedy není potřeba dělat žádné změny.

Pokud používáte jako server Microsoft Server 2003 či Windows XP, tak do těchto OS nelze podporu protokolu SMB 2 již doplnit.

Řešení v Helios Red v10

V Helios Red verze 10 byly provedeny úpravy, které tento problém obchází použitím volání z lokálního disku.
Upraveny byly funkce: odeslání dokladů do EET, ověření spolehlivosti plátce DIČ, stahování update verzí, stahování informací na plochu, informace z Creditcheck.

Diskuze k této problematice (v angličtině)

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/ie/en-US/80d86b3b-28ff-4abe-945f-a1efccb5cf8e/rs41803windows-10-1803-wont-run-odbc-sql-connected-application-from-network?forum=windowsgeneraldevelopmentissues&prof=required
https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/4c2a029b-327a-4ad7-a2ce-7bd4fcc25226/windows-10-after-update-1803-odbc-sql-server-connect-problem?forum=win10itprogeneralOsobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Poradna Helios Red
Nástroje
další nástroje
Tisk/export