Automatické přiřazení úhrad v modulu banka

PříspěvekNapsal: 13.08.2007 10:32
od jana.krapkova
Algoritmus automatického přiřazení úhrad:

Kredit a storno kredit nejprve hledá v pohledávkách (faktury vydané, dobropisy přijaté) a pokud nic nenajde, tak hledá i v závazcích (faktury přijaté, dobropisy vydané, např. vrácení přeplatku). Debet a storno debet zase hledá naopak - nejprve v závazcích a pokud se nic nenajde, tak i v pohledávkách.

Na začátku hledání se převezme z detailu, popř. z řádku BV organizace – je potom použita u některých podmínek jako doplňkové kritérium. Pokud není organizace na detailu, vezme se z řádku. Dále se vytvoří druhý variabilní symbol – vezme se zadaný na detailu, popř. řádku BV a pokud je kratší jak 9 znaků, doplní se nulami zleva na délku 9. Jestliže není VS na detailu, NEpřebírá se z řádku! Další hledání potom pracuje s oběma variabilními symboly – jak se zadaným, tak i s doplněným. Doplněný se používá pro případy, kdy na řádku BV je VS s ořezanými nulami zleva a číslo faktury obsahuje vodící nuly – např. pro faktury v řadě 010.
V případě hledání ve fakturách se VS zadaný porovnává s číslem dodavatelské faktury a VS vypočtený pak s atributem párovací znak (řada dokladů + číslo faktury).

Postup pro hledání v pohledávkách (kredit, storno kredit):
1. hledání v detailech inkasních příkazů – pouze při prvním průchodu a pokud nemám žádné detaily na řádku BV. Pokud je příkaz nalezen, přesypou se detaily z řádku příkazu na řádek BV a hledání končí. Hledací hlediska: oba VS, SS, KS, kód banky, číslo účtu, částka transakce, měna transakce, hledá se v příkazech s alespoň jednou vazbou do faktur.
2. hledání ve vydaných fakturách a přijatých dobropisech – hledací hlediska: oba VS, kód banky, číslo účtu a SS, hledá se podle bankovního spojení organizace navázané na faktuře.
3. v bodě 2 nalezeno více faktur – pak se přidají další 2 hlediska: částka a měna transakce.
4. pokud nebylo nic nalezeno, opakuje bod 2, popř. bod 3 ale bez SS.
5. stále nic nenalezeno – důvodem může být např. nezadané bankovní spojení u odběratele. V tom případě se hledá pouze podle obou VS a organizace (pokud je zadaná).
6. v bodě 5 nalezeno více faktur – pak se přidají další 2 hlediska: částka a měna transakce.
7. stále nic nenalezeno – systém zkouší hledat ještě v účetním deníku (např. zákazník platí na jiný párovací znak než je číslo faktury), hledá se v záznamech, na které jsou navázány faktury a to podle obou VS a organizace (pokud je zadaná).

Postup pro hledání v závazcích (debet, storno debet):
1. hledání v detailech tuzemských platebních příkazů – pouze při prvním průchodu a pokud nemám žádné detaily na řádku BV. Pokud je příkaz nalezen, přesypou se detaily z řádku příkazu na řádek BV a hledání končí. Hledací hlediska: oba VS, SS, KS, kód banky, číslo účtu, částka transakce, měna transakce, hledá se v příkazech s alespoň jednou vazbou do faktur.
2. hledání v detailech zahraničních platebních příkazů – pouze při prvním průchodu a pokud nemám žádné detaily na řádku BV. Pokud je příkaz nalezen, přesypou se detaily z řádku příkazu na řádek BV a hledání končí. Hledací hlediska: oba VS, kód banky, číslo účtu, částka transakce, měna transakce, hledá se v příkazech s alespoň jednou vazbou do faktur.
3. hledání v přijatých fakturách a vydaných dobropisech – hledací hlediska: oba VS, kód banky, číslo účtu a SS, hledá se podle bankovního spojení navázaného na faktuře.
4. v bodě 3 nalezeno více faktur – pak se přidají další 2 hlediska: částka a měna transakce.
5. pokud nebylo nic nalezeno, opakuje bod 3, popř. bod 4 ale bez SS.
6. stále nic nenalezeno – důvodem může být např. ručně vystavený platební příkaz V tom případě se hledá pouze podle obou VS a organizace (pokud je zadaná).
7. v bodě 6 nalezeno více faktur – pak se přidají další 2 hlediska: částka a měna transakce.

Na závěr se zkontroluje organizace na BV s organizací na dohledané faktuře. Pokud nejsou shodné, je ohlášena chyba.